Jump to content
The Uniform Server Community

Omegle'yi Kimler Kullanabilir?


Andrew Sherman
 Share

Recommended Posts

Platformun güvenli kullanımını teşvik eden yönlendirmeler olmasına rağmen Omegle'da herhangi bir ebeveyn kontrolü bulunmamaktadır. Omegle'a göre konuşmaları izliyorlar, ancak 'video izleniyor, temiz tutun' demesine rağmen bu bölümü ziyaret eden çocuk ve gençlerin, kendilerini riske atacak şekilde cinsel içerikli sohbet ve aktiviteye katılan çok sayıda başka kullanıcıyla karşılaşmaları muhtemel. Omegle'ın sorumluluk reddi beyanında kullanıcıların bunu yapması tavsiye edilse de, bir kullanıcının diğer kullanıcıları veya içerikleri nasıl rapor edebileceğine dair herhangi bir talimat bulunmuyor.

Ayrıca engelleme veya sessize alma özelliği de bulunmadığı gibi, canli goruntulu sohbet/metinli sohbetleri izlemek veya filtrelemek için yeterince sağlam bir sistem de mevcut değildir; bu nedenle, onların telefonunda ve/veya evinizdeki geniş bantta ebeveyn denetimlerini etkinleştirmek önemlidir. Ebeveynler, potansiyel çevrimiçi risklerin yanı sıra, bu konuşmaların Omegle'dan diğer platformlara veya çevrimiçinden çevrimdışına taşınmasının ve olası buluşmaların tehlikesinin de farkında olmalıdır.

Çoğu sosyal medya sitesi gibi Omegle'ın da ebeveyn izniyle minimum yaş sınırı 13'tür. Ebeveyn izni olmadan kullanıcıların 18 yaşında veya daha büyük olması gerekir. Omegle özellikle ABD, İngiltere, Hindistan ve Meksika'da popülerdir. Aynı zamanda çocuklar ve gençler arasında da son derece popüler çünkü birçok sosyal medya fenomeni bunu kullanıyor ve onun hakkında paylaşım yapıyor. Örneğin #omegle hashtag'inin TikTok'ta yaklaşık 5 milyar görüntülemesi var.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...